Branża TSL – transport, spedycja i logistyka – jest kluczową gałęzią międzynarodowej gospodarki. Firmy zajmujące się usługami transportowymi i logistycznymi odpowiadają za płynne dostarczanie towarów. Ich rola jest nieoceniona w zachowaniu ciągłości łańcuchów dostaw. W dzisiejszym wpisie rozwiniemy tematykę TSL – czym jest, jakie cele przed sobą stawia i w jaki sposób wpływa na rozwój gospodarki. Zapraszamy do lektury!
Czym jest branża TSL?
TSL to nie tylko transport. Obejmuje również spedycję i logistykę. W uproszczeniu branża TSL odpowiada za zarządzanie i przemieszczanie towarów docierających od producenta do konsumenta. Rynek TSL skupia wokół siebie 3 najważniejsze branże:
Transport
Bez niego nie można mówić o TSL. Transport odpowiada za fizyczne przekazywanie towarów z tzw. punktu A do B. Obejmuje przewóz i przesył drogą lądową, morską, kolejową. W transporcie ogromne znaczenie mają zwłaszcza specjaliści odpowiedzialni za sterowanie maszynami do przewozu, czyli kierowcy zestawów ciężarowych, piloci lotniczy, kapitanowie statków i maszyniści.
Spedycja
W sektorze TSL jest też miejsce dla spedycji. To wąska gałąź całej branży, która skupia się na wsparciu transportu. Spedycja obejmuje planowanie trasy, wybór odpowiedniego środka transportu czy przygotowanie pełnej dokumentacji. W TSL branża spedycyjna skupia wokół siebie takich specjalistów jak spedytorzy, koordynatorzy oraz eksperci ds. dokumentacji. W praktyce spedytor może wykonywać wszystkie te zadania w zależności od wielkości firmy.
Logistyka
To zdecydowanie szersze pojęcie, które zawiera w sobie spedycję. Logistyka w TSL odpowiada za zarządzanie zapasami, przygotowanie towarów do wysyłki, kontrolę jakości oraz koordynację działań między ogniwami łańcucha dostaw. W logistyce kluczowe zadania spoczywają na barkach magazynierów, analityków rynku oraz logistyków planujących i koordynujących poszczególne procesy.
Jakie znaczenie ma branża TSL dla światowej oraz lokalnej gospodarki?
Branża TSL w Polsce jest jedną z większych w całej Europie. Spośród 125 tysięcy (!) firm zarejestrowanych jako transportowe, ok. 38 tysięcy ma licencje na przewozy międzynarodowe. To wpływa zarówno na rodzimą, jak i globalną gospodarkę. Rozszerzenie TSL na wiele krajów sprzyja docieraniu produktów do konsumentów obecnych w wielu zakątkach świata. Towary przepływają szybciej, a rozwój firm z branży TSL wpływa na zwiększenie konkurencyjności na wielu rynkach.
Oczywiście rynek TSL sprzyja rozwojowi lokalnej gospodarki np. przez zwiększenie ilości miejsc pracy. Przewóz towarów to nie tylko zatrudnienie dla kierowców, ale też wielu specjalistów i osób o mniejszych kwalifikacjach do realizacji prac około logistycznych. Zwłaszcza w Polsce, gdzie istnieje ogromna liczba firm transportowych, cały sektor TSL przyczynia się do wzrostu gospodarczego. Mają na to wpływ również inwestycje podejmowane przez lokalnych przedsiębiorców oraz firmy z zagranicznym kapitałem. Kluczowe znaczenie ma sieć dobrej jakości dróg oraz lokalizacja sprzyjająca rozwojowi centrów logistycznych.
Perspektywy rozwoju sektora TSL w Polsce
Już dzisiaj Polska jest kluczowym graczem na europejskim rynku TSL. Czego jednak można oczekiwać w nadchodzących latach? Biorąc pod uwagę jedynie infrastrukturę drogową, w budowie jest aktualnie ponad 1300 km dróg. Zaliczają się do nich autostrady, drogi ekspresowe oraz obwodnice. Oczywiście oprócz rozwoju sieci dróg obszar TSL zyskuje na inwestycjach w sieci kolejowe oraz porty morskie i lotnicze.
Na planowane zwiększenie znaczenia polskiego TSL na międzynarodowym rynku ma też wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. Zwiększa się liczba firm TSL, które sięgają po:
- pojazdy elektryczne;
- sztuczną inteligencję, IoT, uczenie maszynowe;
- polityki ekologiczne;
- zaawansowane systemy zarządzania transportem TMS.
Jak takie inwestycje przekładają się na zwiększenie znaczenie TSL w Europie? Zwiększenie automatyzacji i przyspieszenie realizacji kluczowych procesów sprzyja obniżeniu kosztów operacyjnych. To z kolei podnosi konkurencyjność na rynku i poprawia jakość świadczonych usług.
Jakie rozwiązania oferują przedsiębiorstwa TSL?
Przedsiębiorstwo TSL jest odpowiedzialne za wykonanie szeregu działań w obrębie zarządzania i dostawy towarów. Może wziąć na siebie zdecydowaną większość zadań łącznie z magazynowaniem i zarządzaniem zapasami. We wstępnej części tekstu wyjaśniliśmy, że TSL – transport, spedycja i logistyka – to główne zadania przedsiębiorstwa. Jednak to nie wszystko. Usługi TSL mogą sięgać dalej i zapewniać dodatkowe wsparcie producentów.
Dziś popularnym rozwiązaniem wśród firm TSL są usługi celne. Przedsiębiorstwa pomagają w załatwianiu formalności celnych, oferując usługi agencji celnej oraz doradztwo w zakresie przepisów. Oprócz zarządzania zapasami mogą też angażować się w pakowanie, etykietowanie oraz przepakowywanie towarów należących do producenta. Więksi gracze na rodzimym rynku TSL oferują również transport intermodalny. To połączenie różnych wariantów transportu celem optymalizacji kosztów i czasu dostawy.
Wnioski na temat branży TSL
Jest jasne, że międzynarodowy rynek usług TSL, jak i polskie firmy TSL mają ogromne znaczenie dla płynnego przepływu towarów. To rynek stałych ewolucji, który zmienia się pod wpływem oczekiwań klientów i regulacji prawnych. Rosnąca digitalizacja branży, w tym zastosowanie zaawansowanych systemów IT i automatyzacji, pozwala na lepsze zarządzanie łańcuchami dostaw i redukcję kosztów.