Import towarów z Chin ma na celu obniżenie kosztów prowadzenia działalności i w konsekwencji wzrost konkurencyjności firmy na polskim rynku. Warto przy tym pamiętać, że kalendarz świąt religijnych i państwowych w Azji różni się od tego, którym posługują się Europejczycy. Zobacz, kiedy wypadają święta obchodzone w Chinach w 2025 roku, by przygotować się na optymalizacje harmonogramu dostaw!
Chiński Nowy Rok – kiedy spodziewać się przerw w produkcji?
W przypadku święta takiego jak Chiński Nowy Rok, data jest ruchoma i wypada pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. Celebracja obejmuje przygotowywanie tradycyjnych potraw i spędzanie czasu w domu z rodziną. Charakterystycznym elementem obchodów tego święta w Chinach są zabawy uliczne: pokazy sztucznych ogni, tańce lwów i wyjątkowy pochód z atrapą smoka.
Chiński Nowy Rok 2025 wypada w środę, 29 stycznia. Obchody trwają aż do 3 lutego. W tradycji funkcjonuje nieco dłuższe świętowanie Nowego Roku, co wynika z następujących potem kolejnych dni świątecznych. Jedno jest pewne – w planowaniu zamówień warto uwzględnić Chiński Nowy Rok. Do kiedy trwa celebracja? Zajmuje aż 15 dni i kończy się Świętem Latarni.
W Chińskiej Republice Ludowej pierwsze 3 dni Nowego Roku są wolne od pracy. Jednak często Nowy Rok w Chinach oznacza długą przerwę w funkcjonowaniu fabryk i centrów logistycznych, co znacząco wpływa na czas realizacji zamówień oraz importu wcześniej wyprodukowanych towarów. Efektem ubocznym może być także zwiększenie kosztów transportu dóbr.
Obchody Nowego Roku w Chinach – najlepsze i najgorsze terminy zamówień
Zamówienia warto składać ze sporym wyprzedzeniem lub długo po zakończeniu okresu świątecznego, by nie trafić na ich realizację na początku roku kalendarzowego. Styczeń i luty to miesiące, w których lepiej jest unikać zamówień, gdyż z dużym prawdopodobieństwem nie zostaną one zrealizowane w przewidywanym terminie.
W czasie poprzedzającym Chiński Nowy Rok Aliexpress cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak należy się liczyć z potencjalnymi opóźnieniami dostaw oraz utrudnionym kontaktem z kontrahentami z Chin. Wynika to z faktu, iż wielu pracowników przebywa wtedy na urlopie i nie odpowiada na bieżąco na zapytania klientów. Dlatego najbezpieczniej jest składać zamówienia nawet kilka miesięcy wcześniej lub później, najlepiej między marcem a majem. Należy przy tym pamiętać, że niektóre najważniejsze święta w Chinach mają termin wiosenny.
Wiosna w kalendarzu chińskim – Święto Zmarłych Qingming
Płynność produkcji i logistyki zależy od wielu czynników. Przede wszystkim są to chińskie święta, które mają istotny wpływ na terminowość dostaw. Wynika to z opóźnień spowodowanych przerwami w pracy fabryk, magazynów oraz firm transportowych. Po zakończeniu obchodów Nowego Roku kolejne istotne dni przypadają na środek wiosny. Kwiecień w Chinach to okres Święta Zmarłych, które w roku 2025 obchodzone będzie 5 kwietnia. W tym czasie wiele fabryk i firm logistycznych ma przerwę.
Majowe święta celebrowane w Chinach i ich wpływ na transport międzynarodowy
Podobnie jak w Polsce, w Chinach obchodzone jest Międzynarodowe Święto Pracy. Przypada ono na dzień 1 maja. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Pracownicy w Chinach mają wtedy 3 dni wolnych od pracy, jednak niektóre firmy mogą być zamknięte nawet przez tydzień. W czasie majówki pracownicy zatrudnieni w branży produkcji i logistyki nie pracują, w związku z czym w tym okresie nie są produkowane ani wysyłane towary.
Święto Smoczych Łodzi trwa od 30 maja do 2 czerwca. To czas wyścigów łodzi, spotkań z rodziną i składania ofiar przeznaczonych dla przodków. W tym okresie fabryki, magazyny i zakłady produkcyjne są zamykane na 4 dni. Z tego powodu zarówno przed świętami majowymi, jak i po nich produkcja w wielu zakładach może zostać wstrzymana, dlatego Festiwal Smoczych Łodzi sprzyja powstawaniu opóźnień w wysyłkach towarów z Chin.
Początek październik w Chinach – Święto Środka Jesieni
Święto Środka Jesieni w nadchodzącym roku odbędzie się 6 października. Chociaż teoretycznie jest to jedyny wolny ustawowo dzień, wielu pracowników korzysta wtedy z możliwości wzięcia urlopu na cały tydzień. Opcja przedłużenia wolnego sprzyja dłuższej nieobecności w pracy i przestojom w działaniu fabryk, przedsiębiorstw, centrów logistycznych oraz magazynów. W tym czasie oraz nieco później dochodzi do kumulacji przesyłek, co wpływa na przepustowość transportu, a także na jego koszt. W tym okresie import towarów z Chin może wiązać się z dużymi niedogodnościami.
Październikowe Święto Złotego Tygodnia
W czasie całego pierwszego tygodnia października, czyli od 1 do 7 dnia miesiąca w Chinach celebrowane jest chińskie Święto Narodowe nazywane Świętem Złotego Tygodnia obchodzone na pamiątkę utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. Pierwszy tydzień października to okres, w którym należy unikać składania zamówień na towar importowany z Chin. Co roku obchody powodują opóźnienia i wzrost kosztów transportu międzynarodowego, zwłaszcza lotniczego. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na przesyłki, co związane jest ze zbliżającym się końcem roku oraz świętami Bożego Narodzenia obchodzonymi w grudniu Europie.
Z tego powodu początek października jest nieodpowiednim momentem, jeśli chodzi o realizację zamówień na towary importowane z Chin. Firmy sprowadzające ładunki z Azji powinny uwzględnić to w swoim harmonogramie i z odpowiednim wyprzedzeniem zamawiać przedmioty. Innym rozwiązaniem jest zaplanowanie zamówienia i dostawy na późniejszy termin, najlepiej na koniec października i listopada. Towar zakupiony w tym okresie może zakończyć swoją podróż do miejsca docelowego jeszcze przed Bożym Narodzeniem. W sezonie przedświątecznym pewne zakłócenia w ciągłości dostaw wynikają ze wzmożonego ruchu logistycznego, co należy odpowiednio wcześnie uwzględnić w planach biznesowych.
Terminy świąt celebrowanych w Chinach mają istotny wpływ na harmonogram dostaw towarów importowanych z Azji. Znajomość dat i czasu trwania tych uroczystości pozwoli firmom z Europy świadomie zaplanować łańcuch dostaw i uniknąć niepotrzebnych opóźnień.